V prvom kole totiž ani jeden so siedmich kandidátov na najvyšší ústavný post nezískal nadpolovovičnú väčšinu hlasov oprávnených voličov. Volebná účasť dosiahla 43,63 percenta. V zoznamoch bolo zapísaných 4.339.331 oprávnených voličov, pričom obce a mestá vydali spolu 45.549 voličských preukazov.
Hlasovalo sa v 5919 okrskoch a 13 osobitných okrskoch od 7.00 do 22.00 h, čo platí aj pre druhé kolo voľby. O hodinu skôr, tak ako predtým, by sa mali volebné miestnosti otvoriť v dvoch obciach - v Harmanci (okres Banská Bystrica) a v Kožuchove (okres Trebišov).
V sobotu nebudú priebeh volieb monitorovať žiadni pozorovatelia, pred dvoma týždňami tak urobili zástupcovia z Kazachstanu. Pôvodne boli nahlásení aj pozorovatelia z Gruzínska, tí však nakoniec na Slovensko nepricestovali.
Ústredná volebná komisia (ÚVK) nezaregistrovala 21. marca žiadne situácie, ktoré by naznačovali porušenie zákona a hlasovanie charakterizovala ako pokojné. Problémy boli v jednej z miestností so zaseknutými dverami a istá členka okrskovej volebnej komisie odišla a odmietla pokračovať vo svojej činnosti. Priebeh voľby poznačilo tiež úmrtie člena okrskovej komisie v Turčianskych Tepliciach, ako aj úraz, pri ktorom si jedna z členiek komisie v Komárne zlomila ruku. V Podunajských Biskupiciach odvolil so sprievodom starší pán, ktorý nebol svojprávny. Členovia ÚVK okrem toho riešili podnet, týkajúci sa toho, že v okrsku na Nevädzovej ulici v Bratislave neberú voličské preukazy. Toto sa po preverení situácie priamo v teréne ukázalo ako neopodstatnené.
Objavili sa tiež informácie, že na hlasovacích lístkoch v Malackách chýbal odtlačok pečiatky mesta, ktorý sa na ne údajne dopĺňal dodatočne po zatvorení volebných miestností.
Členovia komisie vyzvali starostov a primátorov, aby zabezpečili bezbariérový prístup do volebných miestností aj zdravotne postihnutým voličom či imobilným a starším občanom. Ich nevhodného umiestnenia sa týkalo najviac sťažností počas prvého kola volieb. Niektorí starostovia sa už dohodli na ich premiestnení z vyšších poschodí na nižšie.
ÚVK rovnako prijala podnet, týkajúci sa možnosti rôzneho označovania hlasovacích lístkov. V súčasnosti môže byť použitá jedine značka X. Na člena ÚVK a poslanca NR SR Róberta Madeja (Smer-SD) sa s takouto požiadavkou obrátil predseda Spoločnosti Ferdinanda Martinenga a zároveň člen správnej rady Účtu Slovensko bez bariér Peter Kurhajec. Podľa jeho slov ho k tomuto kroku podnietili skúsenosti, ktoré získal počas prvého kola, keď robil asistenta trom zdravotne postihnutým ľuďom. Tí chceli sami bez pomoci označiť nimi vybraného kandidáta, napriek ich snahe sa im to nepodarilo tak, ako to predpisuje zákon, čím sa ich hlasy stali neplatné.
Na dodržiavanie verejného poriadku dbalo 4231 policajtov v dvoch zmenách. Tí mali k dispozícii 1266 motorových vozidiel. Polícia v súvislosti s bezpečnostnou situáciou počas prvého kola prezidentských volieb nezaznamenala žiadne problémy. Neprišlo k narušeniu verejného poriadku, nebol spáchaný trestný čin alebo prečin. Jediným incidentom počas volieb bolo zadymenie miestnosti, ktorá susedí s volebnou miestnosťou. Zasahovali tam hasiči, nebola však ohrozená volebná komisia ani volebné lístky.
Policajti asistovali aj pri prevoze technických nosičov a dokumentácie z volebných komisií na ÚVK. Prvé prišli z jednotlivých krajov v nedeľu 22. marca približne o 1.23 h a posledné o 5.58 h.
0